Valódi ritkaságok a BÁV őszi aukcióján

Valódi művészeti ritkaságok kerülnek kalapács alá a BÁV őszi aukcióján. Rippl-Rónai József, Aba-Novák Vilmos, Iványi Grünwald Béla, Gulácsy Lajos, Szinyei Merse Pál lappangó festményei mellett számos remekmű található a műtárgykollekcióban is. A művészeti aukciók történetében először fordított licittel is szerepel két tétel.

A ritkaságok fémjelzik a BÁV 71. Művészeti aukcióját mind a festmények, mind a műtárgyak és ékszerek vonatkozásában.

Az aukció szenzációja kétség kívül a modern magyar festőművészet egyik vezéralakjának, Rippl-Rónai Józsefnek kedvelt kukoricás korszakából származó, Aratók című képe. A festmény a századelő legnagyobb magyar műgyűjtőjének, Nemes Marcellnek a kollekciójából származik. A híres mecénás szoros baráti kapcsolatban állt a festővel, és legnagyobb gyűjtőjeként 82 alkotását tudhatta magáénak. A kép utoljára a 30-as évek elején, a hagyatéki árverésen tűnt fel, az aukción 28 millió forintos kikiáltási árról indul.

Árverésre kerül Aba-Novák Vilmos szintén sokáig lappangó Almaszedő gyerekek című, igazi színorgiát felvonultató remekműve. A nagyméretű festményt utoljára a Magyar Nemzeti Galéria 1962-es kiállításán láthatta a nagyközönség. Az árverésen licitálhatnak Iványi Grünwald Béla régóta keresett festményére is, amely a híres Villa Borghese kertjében található madárházat ábrázolja. A kép jelentőségét az adja, hogy a művész római korszakából alig ismerünk a jelen képhez fogható reprezentatív és kvalitásos alkotást.

Az árverés legmagasabb kikiáltási árról, 32 millió forintról induló tétele Gulácsy Lajos egyik főműve, a Vízió. A szimbolizmus mesterét az álmok és látomások világa inspirálta.

A különlegességeknek azonban itt még nincs vége. Igazi művészettörténeti csemegének számít Szinyei Merse Pál: Facsoport mező című festménye. A képet a Szinyei nagymonográfia még a kérdéses tételek közé sorolta, hiszen csak egy fekete-fehér, kisméretű fényképről volt ismert. A BÁV szakértői a közelmúltban beazonosították a képet, így minden kétséget kizáróan ez az eddig lappangó alkotás került elő. A Majális festőjének müncheni korszakából, az elveszettnek hitt tájképek közül ez az egyetlen ismert példány.

A tavaszi aukció szenzációjának számított Diyarbakirli Tahsin új életmű rekorddal, 56,4 millió forintért elkelt, Isztambult ábrázoló alkotása. Törökország egyik legismertebb festője évekig élt feleségével Magyarországon, így a rekordleütés után várható volt, hogy több festménye is előkerül. Az őszi aukción két alkotása is ismét nagy nemzetközi érdeklődésre számíthat, ezek közül az Ortaköy-mecsetet ábrázoló képe 2 millió forintos kikiáltási árról indul.

Hincz Gyula egy nagyméretű festménye is kalapács alá kerül az őszi aukción, amit egy 10 évig tartó titkos szerelmi viszony ihletett. A kapcsolatot, és az ennek nyomán készült képeket a közelmúltban fedezték fel a BÁV szakértői. Az árverés jótékonysági tétele is egy Hincz-alkotás lesz. A BÁV immár hagyományosan a művészeti nevelés és a kortárs művészet megsegítésére A tehetség allegóriája című alkotás bevételét a Messzehangzó Tehetségek Alapítvány támogatására ajánlja fel.

De nemcsak a festmények között találhatnak ritkaságokat a gyűjtők, rengeteg különlegesség vár rájuk a műtárgykollekcióban is. Az egyik a magyar műkereskedelemben ezidáig egyedülálló vadászkürt, amely Kállay Gergely alispánnak készült. A rendkívül részletgazdag, vadászjelenetekkel és versekkel díszített kürt Horogh Dávid, a kor egyik leghíresebb rézmetszőjének, és egyben a kor leghírhedtebb pénzhamisítójának alkotása. Ezt a mesterművet is éppen egyik börtönbüntetése alatt készítette 1836-ban.

A mindig erős Zsolnay-kollekciót ősszel a burjánzó szecesszió és a keleti ihletésű darabok uralják. Árverésre kerül egy Sikorskiné Zsolnay Júlia által tervezett és készített art deco díszváza is, melynek különlegesége, hogy a művész a szignója mellett a kivitelezés színkódjait, azaz elkészítés „receptjét” is lejegyezte. Szintén a japán művészet ihlette az Apáti Abt Sándor tervei alapján készült grés virágtartó edényt. A megnyerő szépségű darab 1,9 millió forintról indul. Az őszi aukció lenyűgöző üveganyagot is felvonultat. A szecessziós Gallé, Daum, Loetz darabok mellett a magyar piacon igazi unikumnak számító nagyméretű Tiffany-váza is szerepel.

A műtárgynap szenzációja minden bizonnyal az Esterházy-család címerével díszített kollekció lesz. Árverésre kerül két üvegpohár, egy vörös márványból faragott címer, valamint két aranyozott, a markolatán cápabőrrel borított párbajkard is.

A BÁV szakértői az ékszerkollekció összeállításánál már gondoltak a közelgő karácsonyra is. A nagyméretű briliánsokkal díszített nyakékek, fülbevalók és szoliter gyűrűk mellett idén a színes drágaköves zafír, smaragd, sőt a világ egyik legritkább drágakövének számító, tanzanittal ékített ékszerek széles választékára lehet licitálni. A drágaköveknél az örök sláger a gyöngy, most számos különleges darabbal, többek között egy nagyméretű tahiti gyöngysorral képviselteti magát. A klasszikus ékszerek közül egy szecessziós, leveles, bimbós, összesen közel 5 karátnyi briliánssal ékített nyakék emelkedik ki. A szakértők számos modern ékszerrel is készültek, közte egy 87 briliánssal (összesen 8,5 ct) és déltengeri gyönggyel ékített nyakékkel, ami 2 millió forintról indul. Az ékszernap legdrágább tétele mégis egy fehérarany, fekete ródiummal, 268 briliánssal ékített luxus ékszergarnitúra lesz 3,5 millió forintos kikiáltási árral.

A művészeti aukciók történetében először fordított licittel is szerepel két tétel. Az így induló ékszer illetve festmény licitje rendhagyó módon lefelé indul el, érdeklődő esetén pedig ismét emelkedni kezd.

A BÁV 71. Művészeti aukciójának kiállítását november 4-12. között tekinthetik meg a BÁV Aukciósházban, minden nap 10 és 19 óra között. Az árverésre november 14-15-én kerül sor a MOM Kulturális Központban. Az aukciót Gundel Takács Gábor vezeti.

További információ, katalógus: www.bav.hu/aukcio